Zdanie egzaminu na prawo jazdy to ogromne wydarzenie w życiu każdego człowieka. W końcu prawo jazdy otwiera przed nami nowe możliwości, znacząco ułatwia życie i w większości przypadków jest dokumentem na całe życie. Jednak nie ma co ukrywać, nie wszyscy zdają za pierwszym razem, a nawet mniejszość. Zdecydowana większość egzaminów praktycznych kończy się wynikiem negatywnym, co nie oznacza, że kandydaci na kierowców mają przestać być pewni swoich umiejętności. Powodów oblania egzaminu jest naprawdę wiele i dzisiaj to właśnie na nich się skupimy. Powiemy również, co zrobić, gdy nie zdasz egzaminu.

Niezdany egzamin teoretyczny na prawo jazdy – co zrobić?

Skupmy się na początku na egzaminie teoretycznym, który dla niektórych osób okazuje się być trudniejszy niż praktyczny. Jeśli nie zdałeś egzaminu teoretycznego na prawo jazdy, to nic wielkiego się nie stało. Wystarczy zapisać się na kolejny test, jednak jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności i nie do końca znasz pytania egzaminacyjne, to zalecamy wstrzymanie się. Skup się na tym, w których miejscach popełniłeś błędy, przeanalizuj je i ponownie przejrzyj całą bazę pytań. W przypadku teorii najważniejsze jest częste powtarzanie i regularność. Przypomnij sobie wszystkie pytania, rozwiązuj testy, a przed samym egzaminem pamiętaj o pozytywnym nastawieniu!

Nie zdałem egzaminu praktycznego na prawo jazdy – co teraz?

Pamiętaj, nie zdany egzamin na prawo jazdy to nie jest koniec świata! Drobne potknięcia zdarzają się każdemu, a statystycznie więcej osób zdaje za kolejnym podejściem, niż właśnie pierwszym. Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, co zrobić, gdy nie zdałeś egzaminu praktycznego na prawo jazdy.

1. Nie zniechęcaj się!

Wiele osób po porażce ma ochotę porzucić cały kurs i nigdy więcej nie podchodzić do egzaminu. Jednak nie jest to dobre podejście. Nie zachęcamy również, by od razu umawiać się na kolejny egzamin. To wszystko zależy od Twojej indywidualnej sytuacji i samopoczucia.

2. Przeanalizuj swoje błędy

Podczas egzaminu na prawo jazdy kategorii B można popełnić wiele błędów. Od przekroczenia linii ciągłej, po nieustąpienie pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. O ile nie spowodujesz poważnego zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu, to nie traktuj takiego błędu jak końca świata. Jeśli błąd został popełniony już na placu manewrowym, to przećwicz jeszcze raz wszystkie manewry.

3. Może to pora na jazdy doszkalające?

Niezdany egzamin praktyczny na prawo jazdy co dalej? Jeśli nie czujesz się pewien swoich umiejętności, to warto umówić się ze swoim instruktorem na jeszcze kilka godzin jazdy po mieście. Skupcie się wówczas na trasach egzaminacyjnych. W zachodniopomorskim polecamy odwiedzić naukę jazdy Szczecin (szczególnie jeśli masz przed sobą egzamin prawo jazdy Szczecin). Kliknij też tutaj: kurs prawa jazdy Szczecin cena.

4. Naucz się panować nad stresem

Wiele osób odczuwa paraliżujący strach przed prowadzeniem pojazdów. Jest to bardzo niebezpieczne, bowiem może doprowadzić w najgorszej sytuacji do wypadku drogowego. Jeśli nie jesteś w stanie opanować stresu związanego z prowadzeniem pojazdów, to trudno będzie zdać egzamin praktyczny. Podobnie jest w przypadku testu teoretycznego, ale w tej sytuacji zdecydowanie łatwiej jest opanować stres.

3 razy niezdany egzamin praktyczny na prawo jazdy

Zdarza się, że niektórzy kursanci wychodzą z WORD już po raz kolejny z negatywnym wynikiem. Bycie egzaminowanym to stresujące wydarzenie, z którym nie każdy sobie radzi. O ile zna się zasady ruchu drogowego i zachowuje odpowiednio na drodze, to nie ma sensu się poddawać. Często zdarza się, że najlepsi kierowcy to Ci, którzy uprawnienia do kierowania pojazdami zdobyli dopiero za którymś razem.

Jeśli jednak powodem oblewania egzaminów są wymuszenia pierwszeństwa lub inne poważne błędy, to warto najpierw umówić się na jazdy dodatkowe, zanim umówisz się na kolejne egzaminy państwowe. W momencie, gdy będziesz jeździć sprawnie i bezpiecznie, to wtedy umów się na ponowny egzamin. Postaraj się szlifować swoje umiejętności, poznaj najczęstsze powody przerwania egzaminu i unikaj ich. Nim więcej się dowiesz, tym bardziej jest to w stanie zredukować Twój stres.

W Internecie możesz spotkać też informacje o petycji do ministra infrastruktury o tym, by po trzecim niezdanym egzaminie obowiązkowe było wykupienie jazd dodatkowych. Na chwilę obecną ten przepis nie wszedł w życie, ale warto mieć z tyłu głowy, że kiedyś może zostać wprowadzony. Dlatego wyciągnij lekcje z niezdanego egzaminu i redukuj popełniane błędy.

Jakie błędy mogą skutkować przerwaniem egzaminu?

W praktycznej części egzaminu możesz popełniać błędy, ale wyłącznie te drobne, niewpływające na innych kierujących i bezpieczeństwo. Zdobycie uprawnień do prowadzenia samochodu niekiedy bywa trudne, ale w trakcie jazdy na egzaminie nie rozpraszaj się i skup się na swoim zadaniu. Zachowaj spokój, a w przypadku niejasności spytaj egzaminatora, co miał na myśli. W Twoim ośrodku szkolenia kierowców powinni wyjaśnić Ci wcześniej, jak wygląda taki egzamin.

Warto tez dodać, że prawo jazdy można stracić – i właśnie dlatego niekiedy nie bywa ono dokumentem na całe życie. Najczęstszymi powodami takiej sytuacji jest łamanie przepisów, jazda pod wpływem alkoholu, co skutkuje zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych wydanym przez sąd karny. Oczywiście zachęcamy do przepisowej jazdy i przede wszystkim bezpiecznej!

Podsumowując, niezdany egzamin na prawo jazdy co dalej? Obecnie z niezdaniem nie wiążą się żadne konsekwencje dla kursanta. Wystarczy przeanalizować swoje błędy i wyciągnąć z nich rzetelne wnioski.