Samochody z automatyczną skrzynią biegów są cenione przez wielu kierowców. Głównie ze względu komfort jazdy, jaki nam oferują. Oczywiście jazda automatem ma swoje wady, ale w tym artykule skupimy się wyłącznie na prawo jazdy kat B automat. Czy można zdawać na automacie? Czy warto robić prawo jazdy tylko na automat? Na i i inne pytania dzisiaj postaramy się odpowiedzieć.

Po pierwsze – czy można zdawać prawo jazdy na automacie?

Tak, egzamin na prawo jazdy na automacie jest jak najbardziej możliwy. Jednak po zdaniu egzaminu praktycznego na automat, nie można poruszać się pojazdami z manualną skrzynią biegów. Inaczej jest w przypadku zdawania egzaminu na samochodzie z manualną skrzynią biegów – wówczas możesz poruszać się zarówno autem z automatyczną skrzynią biegów, jak i manualną.

Jak wygląda kurs prawa jazdy na automacie?

Warto wiedzieć, że kurs kategorii B na automat nie różni się zupełnie niczym od kursu na prawo jazdy przeprowadzanego na pojeździe z manualną skrzynią biegów. Obowiązkowe jest 30 godzin jazd, zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego. Jednak różnica pojawia się w momencie odbioru dokumenty po zdaniu egzaminu, bowiem po egzaminie na automacie otrzymuje się prawo jazdy z adnotacją, czyli prawo jazdy z kodem 78. Taki dokument uprawnia nas jedynie do prowadzenia pojazdów z automatyczną skrzynią biegów.

Prawo jazdy na automat czy można jeździć manualem?

Absolutnie nie. Prawo jazdy kategorii B na automat uprawnia do jazdy jedynie pojazdami wyposażonymi w automatyczną skrzynię biegów. Jednak inaczej jest w przypadku pytania: prawo jazdy na manual czy można jeździć automatem? Wówczas tak, jeśli zdamy egzamin na aucie z manualną skrzynią biegów, możemy kierować zarówno pojazdami ze skrzynią automatyczną, jak i manualną.

Wady i zalety prawa jazdy jazdy B na automat

Czy istnieją jakiekolwiek zalety prawa jazdy na pojazdy z automatyczną skrzynią biegów? Jak najbardziej. Osoby posiadające prawo jazdy z kodem 78 najczęściej wskazują na to, że prawo jazdy na auto z automatyczną skrzynią jest łatwiej zdać. Mimo, że kurs i egzamin wyglądają tak samo, to klasyczna skrzynia biegów dla wielu jest trudna do opanowania w zaledwie 30 godzin. Wówczas nie trzeba uczyć się, jak zmieniać biegi, zatem kurs prawa jazdy kategorii B okazuje się prostszy. Nie musisz martwić się, że auto zgaśnie bądź stoczy się z górki.

Jednak wad prawa jazdy na samochód z automatyczną skrzynią jest zdecydowanie więcej. Przede wszystkim prawo jazdy na automat uprawnia wyłącznie na kierowanie pojazdami z taką skrzynią. Jeśli kiedyś będziesz w sytuacji, że niezbędne będzie poprowadzenie auta z ze skrzynią manualną, to niestety nie możesz być kierowcą. Aby zdobyć prawko na klasyczną skrzynię biegów, konieczne będzie ponowne zdawanie egzaminu na prawo jazdy. W przyszłości może się również okazać, że Twój potencjalny pracodawca będzie wymagał prawa jazdy z manualną skrzynią biegów, bowiem samochody służbowe najczęściej mają klasyczną skrzynię.

Dla kogo prawo jazdy na automat to dobry pomysł?

Kod 78 w prawie jazdy może być ogromnym kłopotem dla wielu osób. W przyszłości może się okazać, że nie użyjemy takiego prawa jazdy w naszej pracy, bo wszystkie samochody są z manualną skrzynią biegów. Innym problemem może okazać się konieczność pożyczenia auta lub wynajem samochodu tymczasowego. Dlatego prawo jazdy na automatyczną skrzynię nie jest dla każdego. Jazdy na samochód z automatem są lepszą propozycją dla osób, które spróbowały już swoim sił ze zmianą biegów i im nie wyszło. Jeśli nigdy nie prowadziłeś auta z klasycznym drążkiem, to nie zniechęcaj się. Dopiero jeśli wiele prób nie przyniesie efektu, to warto rozważyć prawo jazdy na automatyczną skrzynię biegów. Pamiętaj również, że to, jak wygląda kurs i egzamin, nie jest zależne od rodzaju samochodu. Egzaminatorzy i szkoły nauki jazdy wymagają takich samych umiejętności od każdego kursanta, bez znaczenia, czy przeprowadzają jazdy z automatyczną skrzynią biegów czy manualną.

Nauka jazdy automatem – pytania i odpowiedzi

Jeśli chodzi o prawo jazdy z automatyczną skrzynią biegów, to istnieje wiele mitów i wątpliwości, które należy rozwiać. Najczęściej są to takie kwestie jak:  prawo jazdy automat cena, prawo jazdy na automat gdzie oraz jak wygląda egzamin na prawo jazdy automat. Na wszystkie te pytania z przyjemnością odpowiemy!

Prawo jazdy na automat a manual – różnice

Prawo jazdy B automat różni się jedynie adnotacją i uprawieniami. Po zdaniu prawa jazdy kategorii B automat w dokumencie prawa jazdy w rubryce z ograniczeniami pojawia się kod 78. Oznacza to, że mając prawo jazdy B na automat nie możemy prowadzić pojazdów z klasyczną skrzynią biegów.

Czy prawo jazdy na skrzynię automatyczną jest droższe?

Jeśli mowa o cenie kursu prawa jazdy automat, to takich informacji udzieli Ci pracownik wybranej szkoły nauki jazdy. Pamiętaj jednak, że nie w każdym OSK możesz podjąć się takiego kursu czy jazd doszkalających. Jeśli chodzi o szkoła jazdy automat, to niektóre z nich mogą nie posiadać w swojej flocie takiego auta, przez co kurs może być niemożliwy. Co do zasady jednak, taki kurs nie powinien być droższy od zwykłego. Sprawdź też: prawo jazdy kat B cena.

Jak wygląda prawo jazdy na automat?

Jeśli chodzi o sam dokument, to prawo jazdy kat B na automat nie różni się od standardowego dokumentu. Po prostu z tyłu widnieje kod 78 wpisany w ograniczenia.

Jak wygląda egzamin prawo jazdy automat?

Czy w WORD egzamin na automacie w ogóle jest możliwe? Jak najbardziej i zazwyczaj zdajesz wtedy na aucie, na którym się uczyłeś. Osoby, które zastanawiają się „prawo jazdy manual czy automat”, rozpatrują tę kwestię jako ogromna zaletę takiego prawka. Sam egzamin WORD Szczecin automat nie różni się od egzaminu na manuala.

Prawko na automat a przepisy ruchu drogowego

Zwykłe prawo jazdy uprawnia do poruszania się każdym typem pojazdu, a prawo jazdy skrzynia automatyczna tylko maszynami automatycznymi. I to jest jedyna różnica pomiędzy tymi prawami jazdy. Jeśli chodzi o przepisy, to nie ma absolutnie żadnej różnicy.

Gdzie można zrobić kurs na prawo jazdy automat?

Wiele szkół jazdy oferuje taką możliwość. Wystarczy poszukać takiej informacji w Internecie.

Prawo jazdy automat czy manual – co lepiej wybrać?

Decyzja zawsze należy do kursanta. Jako szkoła jazdy Szczecin raczej odradzamy taki egzamin, ale niektórzy mogą czuć się na tyle źle za manualem, że nie należy tego ignorować. Najważniejsze, by znać wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania.