Nie jesteś pewny, czym różni się wymijanie, omijanie i wyprzedzanie? A może szykujesz się do egzaminu prawo jazdy Szczecin i chcesz uporządkować swoją wiedzę? W każdym przypadku, chętnie opowiemy o tym, czym się od siebie różnią te manewry drogowe i jakie zasady są z nimi związane. Serdecznie zachęcamy do lektury, a także do sprawdzenia naszych innych podstron, jak prawo jazdy Szczecin i prawo jazdy cena Szczecin.

Wyprzedzanie omijanie wymijanie – definicje

Kodeks drogowy reguluje definicję manewru wymijania, omijania i wyprzedzania.

Wymijanie – przejeżdżanie (lub przechodzenie) obok pojazdu bądź uczestnika ruchu, który porusza się w przeciwnym kierunku.
Omijanie – przejeżdżanie (lub przechodzenie) obok nieporuszającego się pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody.
Wyprzedzanie – przejeżdżanie (lub przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku co my.

Wiedząc, co to jest wyprzedzanie, omijanie i wymijanie, warto poznać zasady Kodeksu ruchu drogowego dotyczące tych manewrów.

Zasady podczas wykonywanie manewrów wymijania omijania wyprzedzania

Omijanie, wymijanie i wyprzedzanie to manewry, które wymagają od kierowcy skupienia, ostrożności i zachowania odpowiedniego odstępu. Mimo, iż wymijanie, omijanie i wyprzedzanie to trzy różne manewry, to są one regulowane odpowiednimi przepisami. Warto je poznać, jeśli posiadasz prawo jazdy!

Manewr omijania – zasady

Na czym polega omijanie? Omijanie to przejeżdżanie obok nieporuszającego się uczestnika ruchu. Aby wykonać omijanie, kierujący ma obowiązek:

  • zachować bezpieczny odstęp,
  • w razie potrzeby, zmniejszyć prędkość.

Co więcej, omijanie wymaga od nas skupienia i uwagi. Za omijanie pojazdu poruszającego się w tym samym kierunku, który zatrzymał się, by ustąpić pierwszeństwa pieszemu, grozi mandat karny od 1500 złotych. Zazwyczaj omijanie wykonuje się z lewej strony omijanego pojazdu, chyba, że pojazd zasygnalizował zamiary skrętu w lewo. Wówczas manewr omijania należy wykonać z prawej strony.

Manewr wymijania – zasady

Wymijanie to przejeżdżanie obok pojazdu lub innego uczestnika ruchu poruszającego się w przeciwnym kierunku. Podczas wymijania pojazdu, kierujący ma obowiązek:

  • zachować bezpieczny odstęp,
  • w razie potrzeby, zmniejszyć prędkość, zjechać na prawo lub zatrzymać się.

Jeżeli wymijanie ma miejsce w nocy, a my poruszamy się na światłach długich – mamy obowiązek je wyłączyć!

Manewr wyprzedzania – czym jest i jakie są zasady?

Wyprzedzanie to jeden z najtrudniejszych manewrów na drodze. To właśnie wyprzedzanie wymaga największego skupienia i opanowania za kierownicą. Kierujący, chcąc wykonać manewr wyprzedzania, ma obowiązek:

  • upewnić się, że ma odpowiednią widoczność i dostatecznie dużo miejsca,
  • sprawdzić, czy kierujący za nim nie rozpoczął wyprzedzania,
  • upewnić się, czy kierujący jadący przed nim nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

Wyprzedzanie jest zabronione:

  • przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia,
  • na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi,
  • na przejściach dla pieszych i w ich bezpośredniej okolicy,
  • gdy sygnalizuje to znak drogowy.

Co więcej, Prawo o ruchu drogowym zakazuje wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego w terenie zabudowanym, a także na przejazdach kolejowych. W większości przypadków wyprzedzanie należy wykonać z lewej strony. Zabronione jest również wyprzedzanie na pasach.

Kiedy można wyprzedzać z prawej strony? Zazwyczaj wyprzedza się z lewej strony, ale w takich sytuacjach wyprzedzanie możesz wykonać z prawej strony:

  • jeżeli wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu,
  • wyprzedasz pojazd szynowy (chyba, że uniemożliwia to układ torów),
  • znajdujesz się na jezdni dwukierunkowej w terenie zabudowanym, która ma co najmniej dwa pasy w jednym kierunku,
  • lub gdy poruszasz się po jezdni dwukierunkowej poza obszarem zabudowanym, która ma co najmniej trzy pasy ruchu w jednym kierunku.

Za nieprawidłowe wykonanie manewru wyprzedzania grozi mandat w wysokości co najmniej 1000 złotych oraz punkty karne. Podczas wyprzedzania należy zachować szczególną ostrożność i dostosować prędkość do sytuacji na drodze. Pamiętaj także o bezpiecznym odstępie, który w przypadku kolumny pieszych wnosi 1 metr. Zawsze patrz w lusterko!

Omijanie, wymijanie i wyprzedzanie – jakie są różnice?

Znasz już wyprzedzania definicję Kodeks drogowy, wiesz co to omijanie i wymijanie. Z tą wiedzą rozumiesz także, czym się różnią się te manewry od siebie. Omijanie, wymijanie i wyprzedzanie to trzy różne manewry, które posiadają oddzielne definicje i przepisy. Jeśli jednak wciąż masz wątpliwości, czym różni się wyprzedzanie od wymijania i omijania, to z pomocą przychodzi Ustawa prawo o ruchu drogowym. Znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje i dowiesz się, kiedy poszczególne manewry są zabronione.

Warto poszerzać swoją wiedzę w tym temacie i na bieżąco aktualizować, także w sytuacji, gdy masz prawo jazdy. Chęć do ciągłego samodoskonalenia za kierownicą to coś, co powinno być przekazywane już na etapie kursu nauki jazdy. Mamy nadzieję, że pomogliśmy i wiesz już, czego wymijanie, wyprzedzenie i omijanie dotyczy oraz kiedy są te manewry niedozwolone. Dziękujemy za uwagę i życzymy samych sukcesów na drodze!