Przepisy ruchu drogowego zawsze warto znać, niezależnie od czego czy posiadasz prawo jazdy, czy też nie. Jednym z ważniejszych zagadnień, które często jest pomijane w trakcie kursu na prawko, jest jazda rowerem po chodniku. Naprawdę wiele osób nie ma pojęcia, czy po chodniku można jeździć rowerem. Wówczas narasta masa pytań typu: kiedy mogę jechać rowerem po chodniku? My z miłą chęcią rozwiejemy wszelkie wątpliwości związane z jazdą po chodniku rowerem, a także wskażemy przepisy, które odpowiadają na wszelkie pytania. Jeżeli chcesz wiedzieć, kiedy można jechać po chodniku rowerem, to koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Na stronie internetowej nauka jazdy Szczecin dowiesz się, jaka jest cena kursu na prawo jazdy. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia tej witryny, jeśli szykujesz się na egzamin w WORD Szczecin.

Czy rowerzysta może jechać po chodniku?

Czy wolno jeździć rowerem po chodniku? Kiedy można jechać chodnikiem rowerem? Najogólniej rzecz biorąc – jazda rowerem po chodniku jest dozwolona tylko w konkretnych sytuacjach. W większości przypadków jazda rowerem po chodniku jest zabroniona!

Więc, kiedy rowerzysta może jechać chodnikiem?

 • Gdy „szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów”.
 • Rowerzysta może jeździć po chodniku, gdy opiekuje się dzieckiem do 10 lat kierującym pojazdem.
 • Jednośladem po chodniku możemy jechać także w sytuacji, gdy „warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła)”.

Jazda na rowerze po chodniku – w jaki sposób rowerzysta może poruszać się na chodniku?

Rowerzysta na chodniku zobowiązany jest zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszym. Nieudzielanie pierwszeństwa pieszym przez kierującego rowerem może skutkować otrzymaniem mandatu karnego. Co więcej, poruszający się po chodniku rowerzysta jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych.

Kiedy kierujący rowerem może jechać po chodniku?

„Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli zostały one wyznaczone dla kierunku, w którym porusza się rowerem lub ma zamiar skręcić” – art. 33 ust. 1 kodeksu drogowego.

Jazda rowerem po chodniku z dzieckiem – kiedy jest możliwa?

Czy wolno jechać rowerem po chodniku z dzieckiem? Zgodnie z prawem o ruchu drogowym można korzystać z chodnika będąc na rowerze, jeśli opiekujemy się dzieckiem w wieku do 10 lat, które samodzielnie kieruje rowerem. Z kolei jeśli mowa o o przewożeniu dziecka w foteliku, to: „Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę”.

Jazda rowerem po chodniku mandat

Przewidywany jest mandat za jazdę rowerem po chodniku. Istnieje możliwość jazdy po chodniku jedynie w wyznaczonych okolicznościach, a w innym przypadku jest to wykroczeniem. Koniecznie dowiesz się, kiedy można jeździć po chodniku rowerem i jaki jest taryfikator za wykroczenia związane z jazdą rowerem po mieście.

 • Mandat w wysokości 200 zł, gdy kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną naruszy przepisy o korzystaniu z chodnika lub drogi dla pieszych.
 • Mandat za jazdę po chodniku rowerem w wysokości 300 zł, gdy kierowca porusza się szybciej na rowerze niż piesi.
 • Mandat w wysokości 300 zł, gdy podczas jazdy wzdłuż po chodniku nie ustąpimy pierwszeństwa pieszemu.
 • Mandat w wysokości 300 zł, jeśli utrudnimy ruch pieszemu.

Jazda rowerem po chodniku nowe przepisy

Kiedy rowerem można jechać po chodniku – co mówią przepisy na ten temat? Rowerem można jeździć po chodniku, gdy jego szerokość jest większa niż co najmniej 2 metry, a ruch na sąsiadującej drodze dla pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50km/h. Co więcej, jazda na rowerze chodnikiem jest możliwa w tej samej sytuacji, gdy brak wokół ścieżek rowerowych, pogoda utrudnia jazdę lub opiekujemy się osobą do lat 10.

Czy rowerzysta może jechać chodnikiem? Co warto wiedzieć na ten temat?

Wiesz już, kiedy wolno jechać rowerem po chodniku, a także znasz za jazdę wzdłuż po chodniku taryfikator mandatowy. Pamiętaj także, żeby legalnie jeździć po ulicy rowerem należy mieć ukończone 18 lat. Wówczas nie jest nam potrzebna karta rowerowa czy prawo jazdy.

Najważniejsze jest, by rower na chodniku był odpowiednio wyposażony. Koniecznie sprawdź, jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru poniżej.

W co musi być wyposażony rower?

 • co najmniej jeden sprawny hamulec,
 • sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku,
 • co najmniej jedno światło przednie o barwie białej lub żółtej,
 • co najmniej jedno światło tylne czerwone o kształcie innym niż trójkąt,
 • co najmniej jedno światło pozycyjne w kolorze czerwonym.

Warto też dodać, że istnieje znak nakazu jazdy rowerem. Jest to znak C-13, który zobowiązuje nas do poruszania się rowerem po danej drodze. Na ulicy można spotkać się też ze znakiem C-16/13, który wskazuje na jednoczesny ruch pieszych i rowerów, a także znak P-23 informujący o drodze rowerowej.

Czy można jeździć po chodniku rowerem – podsumowanie

Zatem czy rowerzysta może jeździć po chodniku? Tak, ale tylko w opisanych powyżej sytuacjach. W ramach krótkiego podsumowania, powtórzymy najważniejsze zasady:

 • Można poruszać się rowerem po chodniku, gdy jazda po ulicy jest niebezpieczna ze względu na warunki atmosferyczne. Mowa w tym przypadku do silnym wietrze, śniegu, gołoledzi, mgle itd.
 • Gdy nie ma ścieżki rowerowej, chodnik znajdujący się wzdłuż drogi ma minimum 2 metry szerokości, a dopuszczalna prędkość na ulicy znajdującej się wzdłuż chodnika wynosi ponad 50km/h.
 • Gdy opiekujemy się dzieckiem do lat 10.

Pamiętajmy także, że dzieci do lat 10 mogą jechać rowerem wyłącznie pod opieką osób dorosłych. Osoby od 10 do 18 roku życia powinny posiadać kartę rowerową, a dorośli nie muszą posiadać żadnego dokumentu. Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na wszystkie wątpliwości związane z poruszaniem się rowerem po chodniku. A jako szkoła jazdy chcielibyśmy dodać, że wyprzedzając rowerzystę musimy zachować przynajmniej 1 metr odległości.