Zdanie części praktycznej egzaminu niesie za sobą wiele emocji. Pozytywny wynik egzaminu niepodważalnie jest okazją do świętowania, jednak zanim do tego dojdzie, mamy przed sobą parę formalności, o których nie możemy zapomnieć. Zatem jakie obowiązki wiążą się ze zdaniem części praktycznej egzaminu na prawo jazdy? Czyli w skrócie, co trzeba zrobić po zdanym egzaminie na prawo jazdy? Dowiedz się już dziś! Zachęcamy do lektury tego artykułu.

Co zrobić po zdaniu prawa jazdy krok po kroku

Zakończyliśmy wszystkie jazdy z instruktorem, odbyliśmy praktyczną część egzaminu na prawo jazdy i zakończyliśmy ją z wynikiem pozytywnym – ale co dalej? W końcu dostaliśmy dokument potwierdzający pozytywny przebieg części praktycznej egzaminu państwowego, więc możemy już zacząć jeździć? Absolutnie nie! Dopiero po uzyskaniu prawa jazdy w formie fizycznej możesz prowadzić pojazdy. Czas oczekiwania na prawo jazdy jest różny, ale zanim cała procedura się rozpocznie, świeżo upieczeni kierowcy mają przed sobą parę obowiązków.

Czyli co zrobić po zdaniu egzaminu na prawo jazdy? Przede wszystkim złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy i zapłacić za wydanie. Warto jak najszybciej wypełnić wniosek o wydanie prawa jazdy, ponieważ dzięki temu skrócisz czas oczekiwania na dokument. Zatem bezpośrednio po zdaniu egzaminu, udaj się do odpowiedniego urzędu – starostwa powiatowego lub urzędu miasta.

Zdałem prawo jazdy – co dalej?

Co dalej po zdaniu egzaminu na prawo jazdy? Musisz wnieść opłatę za wydanie prawa jazdy. Jest na to kilka sposobów, ale pamiętaj, że od tego zależy czas oczekiwania na dokument. Zazwyczaj jest to kilka, kilkanaście dnia od potwierdzenia opłaty za jego wydanie.

Zdane prawo jazdy – jak wnieść opłatę?

Odpowiedni urząd musi złożyć zamówienie na wydruk dokumentu prawa jazdy w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Nie możesz jeździć samochodem bez fizycznego prawka, więc musisz opłacić wydanie dokumentu. Popularnym sposobem jest wykonanie przelewu, bądź zapłata na miejscu. A ile trzeba zapłacić za wydanie dokumentu? Jest to koszt 100,50 zł i od tego czasu możemy czekać na wydanie dokumentu.

Zdane prawo jazdy – kiedy dostanę dokument?

Wydanie prawa jazdy po zdanym egzaminie nie powinno trwać dłużej niż 9 dni. Warto jednak wiedzieć, że są to dni robocze. Status prawa jazdy możesz sprawdzić w Internecie – dzięki temu dowiesz się również, czy możesz już odebrać prawo jazdy.

Warto dodać, że jeśli zdawałeś prawo jazdy za granicą, to czas oczekiwania na dokument może znacznie się wydłużyć. Zazwyczaj czas oczekiwania na prawo jazdy wynosi do 9 dni roboczych, ale w takiej sytuacji mogą być to nawet 2 miesiące.

Co dalej po zdanym egzaminie na prawo jazdy? Nasze porady

Jazda samochodem możliwa jest dopiero po wydaniu dokumentu prawa jazdy. Dlatego dla tak wielu osób ogromne znaczenie ma to, ile czeka się na dokument i gdzie można sprawdzić, kiedy prawo jazdy będzie gotowe. Zazwyczaj czeka się na wydanie dokumentu około 9 dni roboczych, a na stronie internetowej można sprawdzić informację, że prawo jazdy nie jest jeszcze gotowe. Gdy prawo jazdy zostanie dostarczone do urzędu, to zobaczysz tam informację o tym, że dokument jest gotowy do odbioru. Po odebraniu zdobywasz uprawnienia, ale warto wiedzieć, że niekoniecznie prawo jazdy musisz mieć zawsze przy sobie. Obecnie nie ma obowiązku posiadania fizycznego dokumentu, a także funkcjonuje prawo jazdy elektroniczne.

Jeśli planujesz zdać egzamin prawo jazdy Szczecin, to koniecznie zapoznaj się z ofertą szkoły nauki jazdy Szczecin. Na tej stronie internetowej sprawdzisz też, jaka jest cena za prawo jazdy kat b. Zapraszamy!

Pamiętaj też o tym, że warto wziąć ze sobą gotówkę do urzędu. Wcześniej sprawdź godziny otwarcia kas, ale najlepszym sposobem jest płacenie na miejscu. Wówczas nie musisz martwić się o czas wykonania przelewu przez bank.

Zdany egzamin na prawo jazdy i co dalej? Podsumowanie

Zdałem egzamin na prawo jazdy i co dalej? Przygotowaliśmy krótki poradnik dla świeżo upieczonych kierowców, który pomoże Ci zorientować się w tym, co zrobić, by jak najszybciej posiąść swoje upragnione uprawnienia do kierowania pojazdami.

Egzaminator wręczył Ci arkusz przebiegu części praktycznej egzaminu – i co dalej? Ośrodek ruchu drogowego przekazuje do wydziału komunikacji informację o tym, że zdałeś egzamin. Twój profil kandydata na kierowcę zostaje zaktualizowany, ale przed złożeniem zamówienia na prawo jazdy należy uiścić stosowną opłatę.

Ile się czeka na prawo jazdy? Odbiór prawa jazdy możliwy jest po około 9 dniach roboczych, bowiem tyle trwa wydruk prawa jazdy. Oczywiście, nim szybciej dokonasz wpłaty, tym lepiej.

Niekiedy zdarza się, że kandydat ubiega się o więcej niż jedną kategorie prawa jazdy. Wówczas lepiej jest poczekać na złożenie wniosku o wydanie dokumentu, by nie płacić podwójnie.

Mamy nadzieję, że wiesz już, co zrobić gdy dasz egzamin na prawo jazdy. Pamiętaj, że tylko prawo jazdy uprawnia do poruszania się pojazdem w ruchu drogowym. Zanim nie otrzymasz Twojego prawa jazdy, to lepiej wstrzymać się z prowadzaniem samochodu.