Zastanawiasz się, czy można jechać z pękniętą szybą w samochodzie? W takim przypadku powinieneś wiedzieć, że jazda z pękniętą szybą może zakończyć się otrzymaniem mandatu, a niekiedy nawet odebraniem dowodu rejestracyjnego. Jednak w każdym przypadku wygląda to całkowicie inaczej. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, kiedy pęknięta szyba w aucie stanowi problem i jaki mandat za to grozi.

Jazda z pękniętą szybą przednią, a kontrola policyjna

Nagłe pęknięcie szyby samochodowej może być prawdziwym utrapieniem, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że niekiedy naprawa usterki bywa bardzo droga. W sytuacji, gdy nie posiadamy ubezpieczenia szyby, wymiana szyby czołowej może być dla nad kłopotliwa. Jednak co grozi nam w sytuacji, gdy poruszając się autem z uszkodzoną szybą zatrzyma nas policja?

Jeśli pęknięcie szyby czołowej ogranicza pole widzenia, zatem ma to wpływ na bezpieczeństwo jazdy, w czasie kontroli drogowej grozi nam mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. Zgodnie z art. 66 ustawy Prawo o ruchu drogowym pojazd musi w stanie, który zapewnia bezpieczną jazdę. Zatem za mały odprysk na szybie nie grozi nam żadna kara, ale gdy widoczność pola widzenia kierowcy jest ograniczona, można dostać mandat, a nawet stracić dowód rejestracyjny. Jego odzyskanie będzie możliwe, gdy naprawimy pękniętą szybę.

Czy można jeździć z lekko pękniętą szybą przednią?

Odpowiedź na pytanie czy można jeździć z pękniętą szybą będzie się różniła w zależności od konkretnej sytuacji. Jeśli szyba przednia w samochodzie jest na tyle uszkodzona, że zmniejsza widoczność i bezpieczeństwo jazdy, a jednocześnie kwalifikuje się do wymiany lub naprawy, to możemy otrzymać w tym momencie mandat. Jednak delikatna porysowana szyba w aucie lub jej niewielki odprysk nie wpływa na bezpieczeństwo, więc w takiej sytuacji funkcjonariusz nie powinien ukarać nas mandatem.

Warto zatem podkreślić, że naprawa lub wymiana szyby przedniej będzie zdecydowanie tańsza, niż koszty związane z mandatem karnym oraz transportem uszkodzonego auta. Co więcej, naprawa szyby samochodowej jest możliwa z ubezpieczenia, jeśli takowe posiadamy. Jednak wypłata świadczenia za pękniętą szybę z AC może sprawić, że będziemy musieli w przyszłości płacić wyższe stawki.

Czy można jeździć z pękniętą szybą przednią? Badanie techniczne pojazdu

Z pękniętą szybą w samochodzie czy można jeździć? Bardzo ważne jest, by pochylić się również nad kwestią badania technicznego pojazdu. Czy przednia szyba może być w jakikolwiek sposób uszkodzona? Z całą pewnością diagnosta nie dopuści do ruchu pojazdu, na którego szybie znajduje pajączek lub wżłobienie. Szczególnie w sytuacji, gdy ubytek znajduje się w polu widzenia i może wpływać na bezpieczną jazdę. Przed przeglądem technicznym warto wymienić szyby na nową lub ją naprawić, jeśli zależy nam nad jego pozytywnym przebiegiem.

 Jakie jest dopuszczalne pęknięcie szyby przedniej?

Prawo nie określa dopuszczalnego pęknięcia szyby. Najlepiej, by na szybie nie znajdowały się żadne uszkodzenia, przez które zmniejsza się pole widzenia kierowcy. Jednak dla wielu osób wymiana całej szyby wydaje się zbyt problematyczna, gdy powstał jedynie niewielki odprysk, gdzieś przy krawędzi szyby. Na dobrą sprawę, również policjant może go przeoczyć, jeśli w żaden sposób nie wpływa on na bezpieczeństwo pojazdu. Jeśli jednak z czasem się on powiększa, należy jak najszybciej naprawić szybę. Tym zadaniem zajmują się przeznaczone do tego warsztaty, które poradzą również, czy konieczna jest wymiana, czy może jedynie naprawa.

Co jeszcze warto wiedzieć?

W tym temacie powstaje wiele wątpliwości, bowiem uszkodzenie przedniej szyby wiąże się nie tylko z ryzykiem mandatu, a także z koniecznością jej wymiany. Co więcej, można ubezpieczyć się na takie sytuacje, wykupując specjalna polisę na szyby. Zatem co jeszcze warto wiedzieć, jeśli w naszym samochodzie uszkodzi się przednia szyba?

  • Szyby ulegają uszkodzeniom z wielu powodów. Bardzo często jest to mały kamyczek, który wypadł spod kół, a innym razem jest to nieostrożność użytkownika. Zdarzało się także, że szyby pękały z powodu wad fabrycznych producenta.
  • Jeśli pęknięcie zagraża bezpieczeństwu osób znajdujących się w samochodzie, czyli kierowcy i pasażerom, policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. Co prawda, szyby samochodowe są poddawane procesowi laminowania – właśnie ze względu na fakt, że kontakt z odłamkami szkła w kabinie może prowadzić do poważnych obrażeń. Mimo to, policjant wówczas może także nałożyć na nas mandat karny.
  • Mandat karny w takiej sytuacji wynosi zazwyczaj ok. 200 zł, jednak widełki są aż do 500. Zatem można powiedzieć, że mniej kosztuje naprawa takiej szyby, niż ewentualne konsekwencje, które mogą nas za to dotknąć.
  • Warto posiadać ubezpieczenie na szyby. Wtedy towarzystwo ubezpieczeniowe w całości pokryje koszty naprawy lub wymiany szyby. Zazwyczaj też rozliczenie szkody ma charakter bezgotówkowy.
  • Profesjonalna naprawa jest w stanie doprowadzić do pierwotnej wytrzymałości szyby – więc wymiana nie zawsze jest konieczna. Obecnie stosuje się odpowiednie kleje i wypełniacze, dzięki czemu usunięcie pęknięć trwa zaledwie 2/3 godziny.

Podsumowując: pękniętą szyba w aucie czy można jeździć? W przypadku uszkodzenia szyby należy ją naprawić lub wymienić, gdy wpływa ona na pole widzenia kierowcy. W taki sposób uchronimy się od wielu nieprzyjemności, jak mandat czy niepodbicie przeglądu technicznego. Zatem jeśli Twoja szyba została uszkodzona, to jak najszybciej umów się na jej wymianę.

Ze swojej strony oferujemy profesjonalny kurs jazdy, dzięki któremu WORD Szczecin egzamin praktyczny będzie wyłącznie formalnością. Jako Szczecin nauka jazdy zachęcamy, by skorzystać z naszej oferty!