Czy można siedzieć w odpalonym samochodzie?

Pozostawianie pracującego silnika podczas postoju jest dosyć powszechnym zjawiskiem, szczególnie gdy za oknem panują bardzo niski lub wysokie temperatury. Wiele osób pozostawia włączony silnik na postoju nieświadom tego, że policja za takie działanie może ukarać kierowcę mandatem. Nasze przepisy wprost określają, co grozi za pozostawienie pracującego silnika podczas postoju oraz ile taki mandat za odpalony silnik wynosi. W tym artykule wyjaśnimy, jak długo może być włączony silnik na postoju, dlaczego rozgrzewanie silnika na postoju nie jest dobrym pomysłem oraz jakiej wysokości mandatu karnego możemy się spodziewać za takie przewinienie.

Ile można stać na włączonym silniku?

Na wstępie warto dowiedzieć się, jak w tym zakresie wygląda polskie prawo. Postój z włączonym silnikiem możliwy jest przez nie dłużej niż 1 minutę. Oczywiście ten czas dotyczy unieruchomienia pojazdu niewynikającego z warunków lub przepisów kodeksu drogowego. Artykuł 2 pkt 30 ustawy Prawo o ruchu drogowym określa, że taki postój nie dotyczy sytuacji, gdy np. czekamy na zielone światło na sygnalizatorze. W sytuacji, która zależna jest od warunków lub przepisów ruchu drogowego nie musimy się obawiać o mandat za włączony silnik.

Warto również zaznaczyć, że postój na włączonym silniku liczony jest od momentu zatrzymania, a na samo zatrzymanie mamy 1 minutę. Oznacza to, że łącznie możemy przez 2 minuty pozostawić pojazd z włączonym silnikiem. Jednak należy podkreślić, że policjant nie będzie stał za parkingu ze stoperem.

Mandat za postój z włączonym silnikiem

Za włączony silnik na postoju policja może nas ukarać mandatem karnym. Jeśli stanie na włączonym silniku trwa powyżej minuty to grozi nam za to mandat. Włączony silnik powyżej 1 minuty art. 60 ust. 2 pkt 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym reguluje w następujący sposób.

W przypadku „pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze” można otrzymać mandat w wysokości 100 zł i 0 punktów karnych.
Za „używanie pojazdu na obszarze zabudowanym w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem” policja może nam wystawić mandat 300 zł, bez punktów karnych.

Kiedy można pozostawić odpalony samochód na postoju?

Czy można stać z włączonym silnikiem? Tak, jednak tylko w sytuacjach, które wynikają z przepisów i warunków ruchu drogowego. Postojem nie jest sytuacja, w której stoimy w kroku, bądź czekamy na zielone światło. W żadnej z podobnych sytuacji nie mamy obowiązku wyłączać silnika, nawet gdy taki postój trwa dłużej niż 1 minutę. W takim przypadku mandat nam nie grozi i jest to regulowane odpowiednimi przepisami.

Jednak mandat za pozostawienie samochodu z włączonym silnikiem grozi nam, gdy chcemy odśnieżać pojazd lub nagrzać szyby. Nie możemy uruchamiać silnika w tym celu! Podobnie zabronione jest oddalanie się kierującego od pojazdu, gdy silnik jest włączony – również wtedy możemy dostać mandat w wysokości 50 zł.

Pamiętaj, że wyłączanie silnika na postoju jest Twoim obowiązkiem. Jeśli nie chcesz dostać mandatu za postój na włączonym silniku w samochodzie – postaraj się nie uruchamiać pojazdu do ośnieżania. Co ciekawe, dotyczy to wyłącznie postoju w terenie zabudowanym.

Dlaczego pozostawianie odpalonego silna jest złe?

Istnieje wiele powodów, przez które powstało prawo regulujące pozostawianie auta z włączonym silnik na terenie zabudowanym. Przede wszystkim mowa tutaj o zbędnej emisji spalin, która jest groźna dla środowiska naturalnego. Unieruchomienie pojazdu jest łatwą czynnością, która ma duży wpływ na redukcje szkodliwych substancji w naszej atmosferze. Po drugie, jest to zmniejszenie hałasu. Włączony silnik sprawia, że w najbliżej okolicy pojazdu jest po prostu głośniej. Taki hałas może przeszkadzać mieszkańcom okolicznych budynków. Gdy spojrzymy na całą sytuacje z tej perspektywy, to zakaz pozostawiania odpalonego pojazdu wydaje się być zdecydowanie bardziej zrozumiały.

Odpalone auto na postoju – czy jest to ogromny problem w Polsce?

To wykrocznie jest niezwykłe popularne w naszym kraju. Nie będzie nadużyciem powiedzenie, że większość kierowców kiedyś pozostawiło swoje auto z włączonym silnikiem. Wystarczy rozejrzeć się dookoła siebie i dostrzeżemy masę osób, które odpalają jednostką napędową, by ogrzać auto zimą, bądź nawet mają włączony silnik, gdy idą do sklepu osiedlowego. Funkcjonariusz może w takiej sytuacji zareagować i potraktować to jako wykroczenie, za które grożą nam konsekwencje finansowe. Niepotrzebne uruchomienie silnika jest regulowane prawnie, ponieważ negatywnie wpływa na środowisko naturalne oraz powoduje hałas. Pamiętaj, by w czasie postoju pojazdu wyłączać silnik – unikniesz w ten sposób nieprzyjemnego mandatu. A jeśli dopiero planujesz zdawać prawo jazdy WORD Szczecin, to prawdopodobnie zainteresuje Cię najlepsza szkoła nauki jazdy w naszym mieście. Serdecznie zapraszam do odwiedzenie mojej strony internetowej i skorzystania z moich usług.