Wymiana prawa jazdy – kiedy jest obowiązkowa?

Wiele osób zastanawia się, do kiedy trzeba wymienić prawo jazdy bezterminowe i czy jest to obowiązkowe. Z kolei posiadacze prawa jazdy z terminem ważności nie wiedzą, czy możliwa jest wymiana prawa jazdy przez Internet. W tym artykule postaramy się przybliżyć ten temat i odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Warto wiedzieć, że aktualne przepisy reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 20 maja 2016 r. w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami oraz Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.

Obowiązkowa wymiana prawo jazdy – kiedy?

Wniosek o wymianę dokumentu powinna złożyć każda osoba, która zmieniła imię lub nazwisko, posiada dokument, który stracił ważność, bądź któraś z jego kategorii również ją utraciła. Po zmianie nazwiska masz 30 dni, by wymienić swoje prawo jazdy. Wówczas nie trzeba płacić za badanie lekarskie, a jedynie za sam dokument. Ponadto, utracenie prawa jazdy lub jego zniszczenie również zobowiązuje nas do ubiegania się o nowy dokument.

Warto dodać, że po zmianie miejsca zamieszkania nie trzeba składać wniosku o wymianę prawa jazdy. Ten przepis funkcjonuje od 2019 roku, ponieważ wcześniej po zmianie adresu, należało udać się do urzędu i złożyć wniosek o nowy dokument.

Wymiana prawa jazdy bezterminowego do kiedy?

W chwili obecnej w Polsce wydawane są prawa jazdy z określonym terminem. Maksymalnie jest to 15 lat, jeśli jednak posiadamy problemy zdrowotne, ten okres może zostać skrócony do 5 lat, a nawet roku. Mimo to, nie każdy kierowca w naszym kraju posiada prawo jazdy z określonym terminem ważności. Prawo jazdy wydane przed 18 stycznia 2013 r. może nie posiadać terminu ważności. Jednak zaplanowana jest obowiązkowa wymiana bezterminowych dokumentów.

Więc do kiedy trzeba wymienić prawo jazdy bezterminowe? Na chwilę obecną obowiązkowa wymiana praw jazdy bez terminu ważności zaplanowana jest na lata 2028 – 2033. Dokładniej mowa o 19 stycznia 2028 r, czyli dniu, od którego każda osoba mająca bezterminowe prawo jazdy powinna złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. W praktyce oznacza to, że po 18 stycznia 2033 r. każdy kierowca powinien mieć terminowy dokument potwierdzający uprawnienia do kierowania pojazdami.

Wymiana bezterminowego prawo jazdy – co warto wiedzieć?

Wiele osób zastanawia się, bezterminowe prawo jazdy do kiedy jest ważne. Jednak na chwilę obecną jest to dosyć odległy termin, bowiem 5 lat (od 2023 r). Mimo to, warto wiedzieć, do kiedy prawo jazdy bezterminowe należy wymienić. Istnieją również inne kwestie, które należy wziąć pod uwagę.

  • wymiana prawa jazdy bezterminowego nie oznacza konieczności ponownego zdawania egzaminu,
  • do wydania nowego prawa jazdy w przypadku osób, które prawo jazdy zdały przed 2013 rokiem, niewymagane jest orzeczenie lekarskie,
  • składając wniosek o wydanie prawa jazdy należy zapłacić 100 zł opłaty komunikacyjnej i 50 gr opłaty ewidencyjnej,
  • badanie lekarskie jest obligatoryjne dla osób, które wymieniają dokument na nowy, ponieważ skończyła się jego data ważności,
  • gdy prawo jazdy jest już gotowe, możesz odebrać je w urzędzie; stan realizacji dokumentu sprawdzisz przez Internet.

Bezterminowe prawo jazdy wymiana – gdzie?

Obecnie wymiana prawo jazdy online możliwa jest w dwóch przypadkach, gdy nasze prawo jazdy straci ważność oraz po zmianie danych osobowych. Możesz złożyć wniosek o wymianę prawa jazda w starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta, jeśli mieszkasz w mieście na prawie powiatu. To właśnie w tych miejscach możliwa jest wymiana prawa jazdy, gdy jest ono bezterminowe.

Jeśli interesuje Cię Szczecin nauka jazdy, to koniecznie sprawdź naszą ofertę. Wspólnie z nami Twój WORD Szczecin egzamin zakończy się wynikiem pozytywnym!

Wymiana bezterminowego prawa jazdy – podsumowanie

Do kiedy trzeba wymienić bezterminowe prawo jazdy? Bezterminowe prawa jazdy należy oddać do wymiany najpóźniej do dnia 18 stycznia 2033 roku, jeśli prawo jazdy zostało wydane przed 2013 rokiem. Wniosek o wydanie nowego prawa jazdy należy złożyć w odpowiednim urzędzie i uiścić opłatę ewidencyjną. Aktualnie wszystkie wydawane prawa jazdy są terminowe. Takie prawo jazdy kategorii B może być ważne maksymalnie 15 lat.

W przypadku osób, które otrzymały orzeczenie lekarskie na okres krótszy niż 15 lat i ten termin już upłynął – również należy wymienić dokument. W tej sytuacji obowiązkowe jest także aktualne badanie lekarskie, które w przypadku prawa jazdy wynosi 200 zł.

Warto dodać, że prowadzenie pojazdu bez ważnego prawa jazdy, czyli bez uprawnień do prowadzenia pojazdów lub posiadając zakaz prowadzenia pojazdów, jest zabronione i grozi za to mandat. Dlatego tak ważne jest, by osoby, które mają prawo jazdy bezterminowe wymieniły je na czas. Pamiętaj też o terminie wymiany dokumentu po zmianie nazwiska, np. w przypadku ślubu.