Szczególnie zimową porą, gdy temperatury na zewnątrz spadną poniżej 0 stopni Celsjusza, bardzo częstym zjawiskiem jest zostawianie odpalonego samochodu na postoju. W końcu skrobanie szyb i usuwanie śniegu to nasz obowiązek, który można przyśpieszyć dzięki włączonemu silnikowi. Jednak wówczas ryzykujemy, ponieważ przejeżdżający w pobliżu patrol policji może nałożyć na nas mandat. W tym artykule pragniemy przybliżyć Wam ile można stać na włączonym silniku i co grozi za nieprzestrzeganie związanych z tym ograniczeń. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Postój z włączonym silnikiem – ile może trwać?

Przepisy regulują to, ile czasu może trwać postój na włączonym silniku. Według Art. 2 pkt 30 Kodeksu drogowego postój to unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające dłużej niż minutę. Oznacza to, że w samochodzie zaparkowanym np. pod domem, silnik nie może być włączony powyżej 1 minuty. Warto również zaznaczyć, że powyższy przepis dotyczy jedynie obszaru zabudowanego. Mandat za włączony silnik na postoju nie dotyczy również sytuacji, gdy zatrzymujemy się na czerwonym świetle, bądź stoimy w korku. Jeżeli interesuje Cię kurs prawa jazdy Szczecin jest miastem, gdzie można skorzystać z usług naszej szkoły.

Co grozi za pozostawienie auta z włączonym silnikiem?

Zgodnie z obowiązującym obecnie taryfikatorem w Polsce – za pozostawienie włączonego silnika na postoju grozi nam mandat w wysokości 100 złotych. W przypadku oddalenia się od uruchomionego pojazdu jest to mandat w kwocie 50 złotych. Z kolei jeśli nasz pojazd posiada uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub hałas – grozi nam mandat w wysokości 300 złotych. W żadnym przypadku nie grożą nam punkty karne.

Dlaczego nie powinno się pozostawiać pojazdu z włączonym silnikiem?

Jak już wiemy, pozostawienie uruchomionego auta na postoju wiąże się z konsekwencjami. Jednak dlaczego tak jest? Czy faktycznie jest to niebezpieczne dla środowiska? Okazuje się, że tak. Nadmierna emisja spalin do atmosfery jest realnym problemem i należy ją ograniczać. Z drugiej strony włączony silnik emituje hałas, który może być uciążliwy. Szczególnie w sytuacji, gdy nasz samochód zaparkowany jest pod blokiem, dźwięki silnika mogą być drażniące dla osób mieszkających w najniższych kondygnacjach. Do tego dochodzi zapach i spaliny wydobywające się z pojazdu.

Czy można siedzieć w odpalonym samochodzie?

W sytuacji, gdy samochód jest zaparkowany, możemy siedzieć w odpalonym pojeździe maksymalnie minutę. Te przepisy nie dotyczą sytuacji, gdy stoimy na czerwonym świetle, bądź w korku. Z kolei w przypadku, gdy podjeżdżamy pod dom i nie gasimy od razu silnika – wówczas ten czas wynosi 2 minuty. Pierwsza minuta to zatrzymanie auta, a kolejna to przewidywany w przepisach prawa postój. Jeżeli chcesz zdać egzamin na prawo jazdy Szczecin jest miastem, gdzie bez problemu to zrobisz.

Podsumowanie

Pozostawianie odpalonego samochodu w czasie postoju to bardzo częste wykroczenie. Wystarczy rozejrzeć się dookoła siebie i zobaczymy, jak wiele osób oczekuje na kogoś z włączonym silnikiem, pozostawia odpalone auto pod sklepem, bądź zimą próbuje przyspieszyć odśnieżanie samochodu. Ten nawyk może nas słono kosztować, jeśli akurat w pobliżu przejeżdżać będzie patrol policji. Jeżeli interesuje Cię jaka za kurs prawa jazdy Szczecin cena obowiązuje to skontaktuj się z nami telefonicznie.